רוק אלטרנטיבי אפל, אינדי עם שלל צבעים, פרוג מתוחכם ותיאטרליות מוזיקלית; תכירו את Burton Badman.

מדובר בלהקה חדשה יחסית בנוף הישראלי, ולא בטוח שעוד לזמן רב. ביום חמישי האחרון (10/11/22) Burton Badman הגיעו ל"תמונע" בתל אביב כדי לחגוג את השקת אלבום הבכורה "The Opposite Way Around", ואני הייתי שם כדי לחזור עם מסקנות.

(חמשת חברי הלהקה. מתוך: https://burtonbadman.bandcamp.com/)

חמשת חברי הלהקה הם רן שדלינסקי (שירה וגיטרה), דני יכין (קלידים וגיטרה), ניר סטרז' (גיטרה), ירון אשדת (בס וקולות) ואורן אבישר (תופים). כבר מהרכב הלהקה ניתן להבחין כי מדובר בצוות העובד יחדיו, כאשר יותר מחצי מחברי הלהקה נותנים את חלקם בנגינה על גיטרה.

האלבום "The Opposite Way Around" כולל 12 שירים ואורכו כ-54 דקות. עם הזמן, נוספו לחלק מהשירים קליפים מושקעים וערוכים היטב.

ההופעה התקיימה ב"תיאטרון תמונע" שבתל אביב – מקום נהדר להופעות קטנות ובינוניות, עם מקומות ישיבה בשולחנות ובבר. כשהגעתי בסביבות השעה 22:00 המקום היה בתפוסה יחסית מלאה, עם עשרות אנשים המחכים בקוצר רוח לתחילת ההופעה.

הלהקה עלתה לבסוף בסביבות השעה 22:30, ובלי יותר מידי עיכובים התחילה לנגן לצד מחיאות כפיים מהקהל. כבר מההתחלה ניתן היה לחוש את הכימיה הטובה בין חברי הלהקה. היה נראה שהם מתרגשים ומאוד רוצים להיות במקום שהם נמצאים בו באותו הרגע. במהלך ההופעה רן, הזמר, התרגש ועצר להודות לקהל שהגיע לשמוע אותם מנגנים את החומרים המקוריים שלהם. לקראת סוף ההופעה, הוא הציג בהתרגשות את החולצות והדיסקים שהוציאה הלהקה. כמובן, לפני שהמשיך לנגן, הוא זרק למישהו מהקהל את אחד הדיסקים במתנה.

אפשר לומר שההופעה הייתה מדויקת וחלקה – בדיוק כפי שהלהקה רצתה. בין שינויי הקצב הרבים האופיינים כל כך לשירים של Burton Badman, הייתה שלמות ודיוק בנגינה, וזה לא היה מתאפשר בלי הסינרגיה הטובה של ההרכב. הביצועים היו מלאי רגש – וכאן ראוי לציין את תפקידו של רן, זמר הלהקה. הקול של רן מיוחד ועשוי מהחומר הנכון. ביחד עם כישרון מוזיקלי בולט, רן שר עם המון אמוציה ומשלב זאת עם סולואים רבים בגיטרה החשמלית, בהם הויברטו פועל שעות נוספות. באופן כללי, נראה היה שכל אחד מחברי הלהקה מאוד מרוכז בעשיה שלו, וזאת לטובת שלמות הביצוע של השירים.

Burton Badman בהופעה. צילום: יוגב לנדסמן

רן, זמר הלהקה, עצר במהלך ההופעה לשיעור היסטוריה וסיפר כיצד דני (קלידים וגיטרה) הזמין אותו להקליט מספר שירים עם הלהקה לאחר שהסולן הקודם עזב את ההרכב, ואף הציע לשלם לו על כך. רן טען כי כבר יש לו חומרים מקוריים משלו, כך שהתוצאה הייתה שילוב בין ה-2, מה שיצר מיקס מעניין שהוביל ליצירת חלק מהשירים באלבום.

לסיכום, אני זיהיתי פוטנציאל גדול אצל Burton Badman. הם עושים מוזיקה אמיתית ומקורית, שלוקחת אותך מנקודה A, לנקודה Z. לא מדובר בעוד להקה המכוונת למיינסטרים, אלא להקה שמייצרת מוזיקה אפלה הנועדה לספר סיפור, או להעביר מסר. ייתכן שהאווירה האפלה תקשה על הלהקה בנוף הישראלי הכללי, אך בהחלט תבדל אותה בקרב להקות האינדי הישראליות, ואני רואה כיצד הם מופיעים על הבמה הגדולה של האינדינגב. מעבר לכך, עם התמדה וצעידה בכיוון הנכון, המוזיקה שלהם יכולה להתאים לאוזן האירופאית ולקחת אותם במהרה להופעות מול קהל בחו"ל.

אם עדיין לא הקשבתם – זה הזמן.