אלבום האולפן ה-8 של הצ'ילי פפרס הוא האלבום ששינה את רד הוט לעד. האלבום, שיצא ב-9 ליולי 2002, מכר 700,000 עותקים ברחבי העולם בשבוע הראשון ו-13 מיליון עותקים בסך הכל.

3 שנים לאחר שהוציאו את אלבום המופת "Californication" שהביא את הפפרס לקדמת הבמה של המיינסטרים העולמי, הפפרס היו חייבים לתת לקהל שלהם את "Californication 2" אחרת החשש מאנונימיות כמעט מוחלטת כמו ב-3 אלבומי האולפן הראשונים שלהם יתממש.

הפפרס הייתה להקה מוכרת מאוד בזכות אלבום האולפן ה-5 שלה – "Blood Sugar Sex Magik" שסינגל הבכורה ממנו "Give It Away" זכה  למעמד של סינגל זהב ועמד במקום הראשון במצעד האמריקאי (Billboard). אבל 8 שנים לאחר מכן, "Californication" הביא אותה למעמד אחר כאחת מלהקות הרוק החשובות של העשור האחרון של המילניום הקודם, כשאין כמעט מישהו שלא מכיר ויודע לזמזם לפחות שיר אחד שלה.

בשבילי, "By The Way" הוא שעה של שינוי. מלנכוליה מעודנת עם רמזים של אופטימיות זהירה. זה גרם לי לחזור ולהאזין לדיסקוגרפיה של כל הלהקה; לגלות מחדש, להעריך מחדש, להנות מחדש.

האלבום שרובו מושפע מהחומרים של גיטריסט העל ג'ון פרושיאנטה, סיפק את סינגל הבכורה "By The Way" -שיר הנושא של האלבום שיצא ביוני 2002 ובילה 7 שבועות רצופים במקום הראשון במצעד האמריקאי (שיא שהפלפלים חזרו עליו באלבום הבא עם הסינגל "Dani California").

הסינגל השני מהאלבום "The Zephyr Song" שיצא באוגוסט 2002 עם קליפ זכור וקצת אפילפטי היה למעשה הסינגל הראשון לאחר חשיפת האלבום כחודש לפני כן. בשנת 2017 פרושיאנטה סיפר בראיון שההשראה לשיר באה מהסרט "ווילי וונקה בממלכת השוקולד" שיצא בשנת 1971. עוד סיפר שהדבר קרה ללא ידיעתו ובתת המודע שלו כתיבת המנגינה הושפעה מפסקול הסרט הפופולרי.

The Zephyr Song בהופעה חיה ב-Slane Castle, 23/08/2009

הסינגל השלישי, והפופולרי ביותר באלבום – "Can't Stop", יצא בקליפ 'גרין סקרין' קלאסי ומעניין בפברואר 2003 שאפילו זכה למן חידוש ישראלי בשיר הפתיחה של הסדרה "הפיג'מות".

אין ספק ש-"Can't Stop" הוא אחד השירים המזוהים ביותר עם הפפרס . התופים של צ'אד, הגרוב של פלי, הפריטה על מיתרי הלב של כולנו מבית היוצר פרושיאנטה והקול של הילד הנצחי של הרוק אנד רול אנתוני קידיס השאירו חותם בעידן הרוק של המילניום הנוכחי.

כמעט שנה לאחר יציאת הסינגל הראשון יצא הסינגל "Dosed" במאי 2003. השיר המלנכולי והענוג של הפפרס מצטייר כעוד בלדה נוגעת ובעיניי השיר היפה ביותר באלבום. שוב פרושיאנטה המציא את עצמו מחדש בריף שכל גיטריסט מתחיל רוצה לנגן בבית על הפנדר המקסיקנית שלו, היכולות הווקאליות של קידיס התבקשו לעלות שלב בטונים הגבוהים בפזמון הקליט של השיר ואנתוני עושה זאת מהמם. דווקא ב-"Dosed" הנוכחות של פלי כמעט ולא מורגשת, בניגוד למה שהתרגלנו אליו באלבומים הקודמים. רד הוט היא אולי הגורם הראשי לגידול נגני גיטרת הבס בתקופה ההיא בזכות הבסיסט האוסטרלי הפנומן שלה – פלי.

הסינגל החמישי והאחרון מהאלבום יצא ביוני 2003 – "Universally Speaking", שיר שהפופולריות שלו ביחס לארבעת הסינגלים הראשונים נמוכה יותר ולמרות זאת הוא היחיד, בנוסף לשיר הנושא "By The Way", שנכנס לאלבום האוסף של הלהקה שיצא ב-2003 "Greatest Hits". את השיר "Universally Speaking" רד הוט הוציאו מהסטליסט של סיבובי ההופעות שלהם בין 2004 ל-2009, אבל מאז השיר משולב כמעט בכל סטליסט של הופעות הלהקה בטורים השונים. בשנת 2021, בזמן מגיפת הקורונה, ביתו של המתופף צ'אד סמית' ביצעה גרסת כיסוי אקוסטית לשיר.

רד הוט חתמה באלבום האולפן ה-8 שלה הבטחה למאות אלפי המעריצים שלה ברחבי העולם שיש להם עוד מה לתת ושיש עוד הרבה למה לצפות מהם בשנים שיבואו.

ארבעת המופלאים פלי, צ'אד, פרושיאנטה וקידיס שינו את פני הרוק, ושינו בעיני את האהבה שלי למוזיקה. מזל טוב על 20 שנים ל"By The Way" ושלא יימאס לעולם.